Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?

Jednym z kluczowych parametrów opisujących współcześnie dom (lub też mieszkanie) jest jego zapotrzebowanie na energię, zarówno cieplną jak i elektryczną. Znajomość tej wielkości okazuje się przydatna w wielu sytuacjach. Dlatego w tym artykule powiem Ci, jak obliczyć zużycie energii elektrycznej swojej nieruchomości oraz kiedy może Ci się to przydać.

Spis treści:

  1. Po co obliczać zużycie energii dla domu?
  2. Co może dać takie obliczenie?
  3. Kluczowe parametry
  4. Jak zebrać dane?
  5. Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Po co obliczać zużycie energii dla domu?

Właściwie jaki sens ma obliczanie zużycia energii elektrycznej domu lub innej posiadłości?  W końcu okresowy pobór energii znajduje się na fakturze za prąd. To prawda, jednak nie cała. W rachunku za prąd widzisz jedynie wielkość zużytej energii i nic więcej. Na jej podstawie nie zaobserwujesz trendów ani zmienności wynikających choćby ze zmian pór roku – zmiana długości dnia, ogrzewanie domu zimą, itp. Oczywiście jeśli wystarczy Ci ogólna znajomość zużycia energii, możesz poprzestać na informacji z faktury. Jeśli jednak jesteś bardziej skrupulatny i chciałbyś wprowadzić dodatkowe zmienne lub założenia, oblicz to we własnym zakresie. Albo skorzystaj z dostępnego na końcu artykułu kalkulatora.

Co może dać takie obliczenie?

We wstępie pisałam, że znajomość zużycia energii gospodarstwa domowego może być pomocna. W jakich sytuacjach?

  • Chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne lub inne źródło OZE i nie wiesz, jaka powinna być ich moc, żeby pokryć Twoje potrzeby? Często firmy oferujące sprzedaż i/lub montaż fotowoltaiki udostępniają na swoich stronach proste kalkulatory zapotrzebowania energetycznego. Wystarczy podać miesięczną wartość rachunku i już wiemy, ile paneli musimy kupić. Jednak narzędzia te uśredniają zapotrzebowanie. Nie da się w nich zasymulować dodatkowych warunków takich, jak przewidywany zakup nowego urządzenia elektrycznego (np. pompa ciepła) zużywającego dodatkową energię. Zdarza się również, że firmy monterskie przeszacowują nasze zapotrzebowanie tak, żeby zamontować  większą liczbę paneli niż jest nam potrzebna. Kiedy będziesz wiedział, ile energii potrzebujesz, nie będziesz przepłacał.
  • Planujesz budowę domu i musisz zgłosić nowe przyłącze do zakładu energetycznego? We wniosku konieczne jest podanie rocznego zużycia energii elektrycznej oraz zapotrzebowania na moc.
  • Inwestujesz w pompę ciepła lub samochód elektryczny i nie wiesz, czy musisz składać wniosek o wzrost mocy przyłączeniowej do zakładu energetycznego? W momencie podpisywania umowy z energetyką zadeklarowałeś już pewne roczne zużycie energii elektrycznej i moc przyłączeniową. Zakup kolejnego telewizora czy urządzenia RTV lub AGD nie sprawi, że przekroczysz te założenia. Co innego jeśli zamontujesz pompę ciepła, kilka klimatyzatorów lub kupisz samochód elektryczny, który będziesz ładować z własnego przyłącza.

Tyle przykładów. Oczywiście powyższe punkty nie wyczerpują listy możliwych sytuacji, w których pomocna będzie znajomość zużycia energii.

Kluczowe parametry

Zanim przejdziemy do zbierania danych pomiarowych, zastanówmy się, które dane zebrać i w jakich są one jednostkach.

Pierwszym parametrem jest moc urządzenia wyrażona w watach (W) lub kilowatach (kW). 1 kilowat to 1000 watów. Jednostką podstawową stosowaną również przez zakłady energetyczne jest kilowat. To ta jednostka jest podawana m.in. na rachunkach za prąd. Najczęściej stosuje się ją również do opisu urządzeń dużej mocy.  Z kolei wat jest częściej stosowany do wyrażania wartości mocy mniejszych sprzętów, szczególnie tych stosowanych w gospodarstwie domowym.

Drugim niezbędnym w dzisiejszych obliczeniach parametrem jest czas. Tu akurat żadnych trudności nie powinno być. Jedyny wymóg jest taki, żeby wartość czasu była podana w godzinach.

Zużycie energii elektrycznej wyrażone jest w kilowatogodzinach (kWh), w związku z czym stanowi iloczyn mocy urządzenia oraz czasu.

Jak zebrać dane?

Przed zebraniem danych musisz się zastanowić, jaki masz cel. Może to być albo obliczenie zużycia dla aktualnie posiadanych urządzeń, albo oszacowanie przyszłego zużycie energii elektrycznej.

W pierwszym przypadku wszystkie niezbędne dane są już w Twoich rękach. Wystarczy, że stworzysz listę wszystkich używanych urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci. Następnie do każdego z nich musisz przypisać dobowy czas jego pracy. Moc urządzenia znajdziesz zwykle na tabliczce znamionowej lub etykiecie na obudowie. W przypadku, kiedy informacja taka nie widnieje na urządzeniu, sprawdź instrukcję obsługi  lub inne dokumenty dostarczone z urządzeniem.

Jeśli natomiast chcesz poznać prognozowane zużycie energii elektrycznej, wówczas czas pracy oraz moce urządzeń będziesz musiał założyć m.in. na podstawie swoich dotychczasowych nawyków.

Pomocny może okazać się miernik zużycia energii elektrycznej. Kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złoty i w łatwy sposób pozwala zmierzyć chwilowy i średni pobór mocy oraz wylicza pobraną energię elektryczną. Wystarczy wpiąć je do kontaktu, a następnie podłączyć badane urządzenie.

Pamiętaj jednak, że podana przez producenta moc urządzenia może być średnią i odbiegać od danych uzyskanych z pomiarów licznikiem energii. Z czego wynika taka rozbieżność? Niektóre sprzęty pobierają większą moc w momencie włączania (komputer), cyklicznego załączania niektórych komponentów (lodówka) lub zintensyfikowanej pracy (kocioł grzewczy z podajnikiem).

Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?

Znając moc urządzenia i czas jego pracy, możemy w banalny sposób obliczyć zużytą energię elektryczną (albo zapotrzebowaną, jeśli robimy założenia).  Wystarczy pomnożyć przez siebie obie powyższe wielkości.

gdzie :

E – energia elektryczna [kWh],

P – moc urządzenia [kW],

t – czas [h]

Wiedząc to co powyżej, możesz przejść do obliczania zużycia energii elektrycznej. W przypadku jednego czy kilku sprzętów nie jest to trudne. Większy problem zaczyna się, kiedy chcemy dokonać obliczeń dla całego domu. Dla ułatwienia pracy stworzyłam prosty kalkulator (dostępny poniżej). Znajdziesz w nim podział domu na pomieszczenia wraz z przykładami znajdujących się tam urządzeń. W puste miejsca możesz dopisać dodatkowe sprzęty. Następnie uzupełniasz żółte pola, a resztę robi kalkulator.  Jeśli dodatkowo wypełnisz pole „koszt kWh” dowiesz się, ile kosztuje Cię użytkowanie każdego urządzenia elektrycznego.

kalkulator zużycia energii elektrycznej

Kalkulator służy głównie do obliczania zużycia energii elektrycznej (zapotrzebowania na nią). Funkcja obliczania kosztów obowiązuje dla taryfy G11, czyli taryfy jednostrefowej. Uzyskana w wynikach kwota będzie jedynie opłatą za energię czynną, bez uwzględnienia opłat dodatkowych, w tym opłat dystrybucyjnych.

Korzystaj śmiało!

Pobierz załącznik do artykułu:

PODOBAJĄ CI SIĘ ARTYKUŁY NA BLOGU?

Chcesz mieć dostęp do większej ilości treści takich jak ta powyżej? Świetnie! W takim razie kliknij poniższy przycisk i zapisz się do newslettera. Będę informowała Cię na bieżąco, co w trawie piszczy.

Komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments