Lato dobiegło niestety w tym roku końca. Podobnie jak większość urlopów. W trakcie swoich wyjazdów miałam okazję odwiedzić dwa parki narodowe w Polsce. Przypomniałam sobie wtedy, że przyroda jest chroniona prawnie na kilka różnych sposobów. Poszczególne formy ochrony przyrody rządzą się odmiennymi przepisami. Dlatego żeby nie pogubić się w tym, co, jak i gdzie można, stworzyłam poniższe kompendium ochrony obszarowej w Polsce.
Spis treści:
- Po co chronić przyrodę?
- Na straży przyrody
- Parki narodowe
- Turystyka na terenie parków narodowych
- Rezerwaty przyrody
- Rodzaje rezerwatów przyrody
- Parki krajobrazowe
- Obszary chronionego krajobrazu
- Obszary Natura 2000
- Użytki ekologiczne
- Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe
- Stanowiska dokumentacyjne
- Pomniki przyrody
- Podsumowanie
Zacznę dziś trochę inaczej, bo od pytania. Gdybyś miał wymienić, jakie formy ochrony przyrody występują w Polsce i powiedzieć, ile ich jest, dałbyś radę? Nie jest to być może pytanie za główną wygraną w Milionerach, jednak nie wykluczam, że kiedyś może się ono tam pojawić. To co, wymieniłeś je wszystkie? Jeśli nie, to nic straconego. Już spieszę z odpowiedzią. W Polsce wyróżniamy aż 9 form ochrony przyrody. W tym wypadku mówię tylko o ochronie obszarowej, nie gatunkowej. O ochronie zwierząt, roślin i grzybów jeszcze będzie osobny tekst, a dzisiaj nie chcę dokładać informacji do i tak już rozbudowanej listy.
Wśród form ochrony przyrody wyróżniamy więc:
- parki narodowe,
- rezerwaty przyrody,
- parki krajobrazowe,
- obszary chronionego krajobrazu,
- obszary Natura 2000,
- użytki ekologiczne,
- zespoły przyrodniczo-krajobrazowe,
- stanowiska dokumentacyjne,
- pomniki przyrody.
Czas przyjrzeć się im dokładniej i sprawdzić, po co wprowadzono takie formy ochrony przyrody.
Po co chronić przyrodę?
No właśnie, jaki sens ma chronienie przyrody? Aktualnie, w erze coraz większej ekspansji człowieka i jego silnego oddziaływania na środowisko, ochrona ma na celu zachowanie przyrody w stanie nienaruszonym lub optymalnym. Chronimy miejsca, które uważamy lub które zostały uznane za wartościowe przyrodniczo, krajobrazowo, itp. Jednak na przestrzeni lat, a nawet wieków, motywacja do ochrony ekosystemów była różna.
Wiedziałeś np., że pierwsze odnotowane działania ochronne pochodzą z 1100 r. p.n.e.? To właśnie wtedy w Chinach wydano rozporządzenie o zachowaniu niektórych drzew i lasów. Spokojnie, w tym samym okresie Chińczycy wyznaczyli również jako pierwsi nachylenie ekliptyki do równika. Jak dla mnie – spory szacunek.
Wróćmy jednak do naszej ochrony przyrody i jej motywów. Jakie one w końcu były?
- religijne – jeden z ważniejszych motywów, szczególnie w dawnych czasach. Wiele tzw. pierwotnych kultur czciło naturę i jej siły. Wymieńmy choćby ludy Słowiańskie, Aborygenów, Indian. We wszystkich tych kulturach oddawano cześć roślinom, zwierzętom oraz zjawiskom. Według tych ludów drzewa, góry, jaskinie były zamieszkiwane przez bogów. Dlatego otaczano je szacunkiem i ochroną. Niszczenie tych obiektów było jednoznaczne z atakiem na bóstwa.
- ekonomiczne – rozwinięte szczególnie w okresie średniowiecza. To właśnie wtedy wielu władców ustanawiało obszary dostępne jedynie im, na których pozostali nie mogli m.in. polować. Były to tzw. regalia. Druga kwestia dotyczyła bitew i wojen. Lepiej dozbrojona i wyposażona armia była potężniejsza. Stąd też m.in. wprowadzenie ochrony na cis, z którego drewna wyrabiano solidne łuki i kusze.
- estetyczne – bliższy nam już motyw. Ekosystemy i poszczególne gatunki zwierząt chroniono przede wszystkim dlatego, że były piękne. Wiele w tym zasługi tzw. „kultu natury” wprowadzonego w XVIII-wiecznej Francji przez Jeana Jacques’a Rousseau.
- patriotyczne – miłość do ojczyzny nieodłącznie wiązała się z poszanowaniem i ochroną lokalnej ziemi i przyrody.
Na straży przyrody
Przejdźmy do bliższych nam czasów, a więc do XX i XXI wieku. To właśnie z lat 30-tych i późniejszych pochodzą ustawy i rozporządzenia o ochronie przyrody w Polsce. Nie będę ich wszystkich wymieniać. Wspomnę tylko o jednej – najnowszej i wprowadzającej aktualny podział form ochrony przyrody. Chodzi o Ustawę o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. Weszła ona w życie wraz z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej, a więc 1 maja 2004 r.

Znajdziemy w tej ustawie zapisy mówiące m.in. o celach ochrony przyrody, ich zasadach oraz formach. W jej świetle obowiązek dbania o naturę, która jest bogactwem narodowym, leży w obowiązku każdego obywatela. Oczywiście państwa i władz lokalnych również. Jak to już w praktyce bywa, widzimy sami. A punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Niemniej to właśnie ta ustawa, a dokładniej jej artykuł 6, określa i definiuje formy ochrony przyrody. Od momentu jej wejścia w życie, w Polsce doszły nam formy ochrony przyrody, których wcześniej nie mieliśmy. Mowa tu o obszarach Natura 2000. Gdybyś chciał zapoznać się z treścią ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, znajdziesz ją w tym miejscu.
Jednostką międzynarodową, która stoi na straży przyrody jest Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Skupia ona 83 państwa oraz liczne organizacje rządowe i pozarządowe. Co prawda nie jest to temat dzisiejszego materiału, ale to właśnie ta Unia zajmuje się publikowaniem międzynarodowej czerwonej księgi zawierającej zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt.
Parki narodowe
Są to miejsca najściślejszej ochrony. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 r. parki narodowe powoływane są w miejscach charakteryzujących się „szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi”. Powierzchnia tych obszarów nie może być mniejsza niż 1000 ha (czyli 10 km2 i w takich jednostkach podane są ich powierzchnie w tabeli na końcu tego punktu), a ochronie podlega cała przyroda.
Aktualnie w Polsce mamy 23 parki narodowe o łącznej powierzchni około 315 tys. ha, tj. 3150 km2. Poniższa mapka pokazuje, gdzie są one zlokalizowane.

Celem nadrzędnym tworzenia parków narodowych jest zachowanie różnorodności biologicznej ekosystemów. Dlaczego jest ona ważna, pisałam w tym artykule o NRL. Dalej dochodzi jeszcze ochrona zasobów, elementów przyrody nieożywionej i oczywiście walorów krajobrazowych. Całość dopełnia funkcja odtwarzania zniekształconych, w jakimś stopniu, siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk zwierząt, roślin lub grzybów.
Nie cały obszar parku chroniony jest w taki sam sposób. Na jego terenie wyróżnia się obszary ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej. Ochrona ścisła zakazuje całkowitej i trwałej ingerencji człowieka w ekosystem, jego składniki oraz przebiegające w nim procesy. Ochrona czynna natomiast dopuszcza wykonywanie pewnych zabiegów, zmierzających do przywrócenia lub utrzymania naturalnego stanu ekosystemu. Z kolei ochrona krajobrazowa polega na zachowaniu cech charakterystycznych dla danego krajobrazu przy jednoczesnym zezwoleniu na gospodarkę leśną, rolną lub rybacką. Wokół parku narodowego wyznacza się otulinę, która tworzy pewien bufor między parkiem, a otaczającym go terenem. Na terenie otuliny również mogą być wprowadzone pewne regulacje ochronne, np. zakaz polowań.
Turystyka na terenie parków narodowych
Dla nas parki narodowe to przede wszystkim miejsca rekreacji. I takie spędzanie tam czasu jest dozwolone. Ruch turystyczny może odbywać się jednak w ściśle określony sposób i w specjalnie przystosowanych do tego miejscach. Najczęściej będą to szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne, oznaczone drogi i pozostałe ścieżki.
Wstęp na teren parku może być płatny lub darmowy. Nie jest to odgórnie narzucone. Przykładowo w chwili pisania tego artykułu wstęp do Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatny, z kolei do Wielkopolskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Dlatego każdorazowo przed wyjazdem w takie miejsce sugeruję zajrzenie na stronę konkretnego parku narodowego. Bilety przeważnie są dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. W miejscach wejścia do parku mogą znajdować się specjalne tablice z kodami QR, które dodatkowo ułatwią nam całą procedurę zakupu, jeśli zdecydujemy się na zakup w ostatniej chwili. Niemniej w trakcie poruszania się po parku, na terenie którego obowiązuje płatne wejście, możemy zostać poproszeni o okazanie ważnego biletu.
Od 1 maja 2004 r. zarządzanie finansami parków leżało w gestii Ministerstwa Środowiska, a dokładniej Departamentu Leśnictwa, Ochrony Przyrody i Krajobrazu. Natomiast od 19 stycznia 2007 r. jest to już Samodzielny Wydział ds. Obszarów Natura 2000 i Parków Narodowych. Nadzór nad parkami pełni obecnie Departament Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska.
Poniżej znajdziesz jeszcze tabelkę z najistotniejszymi informacjami dotyczącymi każdego z parków narodowych w Polsce:

Rezerwaty przyrody
Co ciekawe, w przepisach brak jest jednej, międzynarodowej definicji rezerwatu przyrody. W praktyce są dość podobną formą ochrony przyrody co parki narodowe. Są od nich jednak mniejsze. Ich tereny są wyłączone z użytkowania, a wstęp do nich jest przynajmniej częściowo ograniczony. Celem funkcjonowania rezerwatów przyrody jest zachowanie w stanie naturalnym lub minimalnie zmienionym ekosystemów i siedlisk. Objęte ochroną są tereny o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej lub krajobrazowej.
W odróżnieniu od parków narodowych ochronie na terenie rezerwatu nie musi podlegać cała przyroda, a np. jakiś jej fragment bądź składnik, np. fauna, flora lub przyroda nieożywiona. Z kolei, tak samo jak w parkach narodowych, wyróżniamy tu obszary ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej. Rezerwaty tworzone są na mocy decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Najnowsze dane z drugiego kwartału 2024 r. mówią, że aktualnie w Polsce są 1524 rezerwaty przyrody położone na obszarze 169 tys. ha. Jest to odrobinę więcej niż połowa powierzchni wszystkich polskich parków narodowych.
Rodzaje rezerwatów przyrody
Przez to, że rezerwaty mogą chronić jedynie wybrane części danego ekosystemu, podzielono je aż na 9 rodzajów. Każdy z nich skupia się na ochronie innego przedmiotu. Wyróżniamy więc następujące rezerwaty:
- leśny (L) – chroni fragmenty dawnych lasów pierwotnych oraz zbiorowiska leśne,
- torfowiskowy (T) – skupia się na ochronie obszarów i roślin na terenach torfowisk wysokich, niskich i przejściowych. O wszystkich tych torfowiskach pisałam szerzej w artykule pt. Mokradła, bagna i torfowiska,
- florystyczne (Fl) – ochroną są objęte siedliska i gatunki roślin na nich występujące, a także grzyby i porosty,
- faunistyczny (Fn) – chroni siedliska i populacje zwierząt: ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców,
- krajobrazowy – obejmuje swoją ochroną krajobraz naturalny, charakterystyczny dla danych regionów geograficznych,
- przyrody nieożywionej – ochronie podlegają tu formy skalne, jaskinie, gleby, zjawiska krasowe, szata naciekowa, miejsca z przykładami procesów kształtujących powierzchnię ziemi, wydmy, itp.
- wodny (W) – jak sama nazwa wskazuje chronione są tu zbiorniki wodne oraz zamieszkujące je zwierzęta,
- stepowy – ochronie podlegają obszary stepowe z charakterystyczną roślinnością,
- słonoroślowy – chroni się tu słonorośla (czyli rośliny przystosowane do życia na silnie zasolonym podłożu) nadmorskie i śródlądowe. W Polsce są aż 3 takie rezerwaty.
To jednak jeszcze nie koniec podziałów. Od 2005 roku wyróżniamy dodatkowo typy i podtypy rezerwatów, którym przypisane są specjalne kody literowe. Na powyższej liście są to litery lub grupy liter w nawiasach. Częściej jednak stosowane są całe nazwy. Natomiast każdy rezerwat może zostać zaszeregowany do jednego rodzaju i po dwóch typów oraz podtypów. Jak to wygląda w praktyce, możesz zobaczyć na poniższej grafice pochodzącej ze strony Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody.

Parki krajobrazowe
Trzecią formą ochrony przyrody opisaną w Ustawie o ochronie przyrody z 2004 r. są parki krajobrazowe. Mają one za zadanie chronić obszary o walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Ich historia nie jest tak odległa jak parków narodowych i sięga czasów powojennych. Narodziła się w Wielkiej Brytanii i Niemczech i rozlała na inne kraje. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich form ochrony przyrody, w parkach krajobrazowych dopuszczalna jest działalność gospodarcza. Jak łatwo się jednak domyśleć, jest ona w pewnym stopniu ograniczona przez cele ochronne.
Parki krajobrazowe tworzono w Polsce już od lat 70-tych XX wieku. Jednak to lata 90-te i przełom tysiącleci były najlepszym okresem dla rozwoju tej formy ochrony przyrody. Pracownikami parków były osoby, dla których przyroda i jej ochrona były ważne. Niestety pod koniec pierwszej dekady XXI w. i na początku drugiej, lokalne władze i politycy zauważyli, że takie parki stanowią łakomy kąsek. Z uwagi na mniejsze rygory ochronne łatwiej było wprowadzić zmiany odbierające prerogatywy w tych miejscach. Liczne nowelizacje w Ustawie o ochronie przyrody sprawiły, że zaczęto marginalizować działania i funkcje parków, zrównując je niemal z obszarami chronionego krajobrazu.
Pozbyto się doświadczonej kadry, zarządcom odebrano sprzęt i finansowanie. Tereny parków poddały się tzw. „kultowi inwestora”. Marszałkowie województw przekazali liczne tereny parków Agencji Nieruchomości Rolnych, która szybko wystawiła je na sprzedaż. Wisienką na torcie okazała się wypowiedź Głównego Konserwatora Przyrody zapowiadająca zmiany legislacyjne. Od teraz parki miały funkcjonować tak, żeby „ich celem była ochrona krajobrazu, a nie ochrona przyrody”. Trudno sobie wyobrazić, jak miałoby wyglądać rozdzielenie krajobrazu od przyrody. Jednak negatywne ingerencje w parki już zaszły. Szczegółowy artykuł omawiający te zagadnienia znajdziesz w miesięczniku Dzikie Życie. Niekorzystne zmiany zostały skrytykowane przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2012 r. – szczegółową informację przeczytasz na stronie NIK.
Od tego czasu i od interwencji NIK sytuacja uległa poprawie. Wzbogaciliśmy się nawet o kilka nowych parków krajobrazowych i aktualnie mamy ich 125. Zajmują one powierzchnię ponad 8% kraju. Turystyka jest jak najbardziej możliwa na terenie parków. Znajdziemy w nich liczne szlaki piesze i rowerowe oraz często tworzone specjalne ścieżki edukacyjne, przybliżające odwiedzającym szczególne walory biologiczne i geograficzne danego miejsca.
Obszary chronionego krajobrazu
Zgaduj zgadula: co mogą chronić te obszary? Jeśli odpowiedziałeś, że krajobraz … to masz rację 😉 Chronione krajobrazy charakteryzują się zróżnicowanym ekosystemem. Podobnie jak parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu mają zaspokajać potrzeby społeczeństwa w kontekście turystyki oraz wypoczynku na świeżym powietrzu. Często pełnią także funkcję korytarzy ekologicznych, czyli łączników dla migracji i przemieszczania się zwierząt.

Jak już wcześniej wspomniałam, w kontekście ograniczania roli parków krajobrazowych, rygory ochrony nie są na obszarach chronionego krajobrazu zbyt restrykcyjne. Dopuszczalna jest więc działalność gospodarcza m.in. gospodarka leśna, w postaci np. wycinki drzew. To co wolno, a czego nie na danym terenie, uchwala sejmik województwa, który powołuje dany obszar. Stąd też działania w obrębie obszarów chronionego krajobrazu skupiają się na zachowaniu trwałości ekosystemów i utrzymaniu bioróżnorodności.
Z danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody wynika, że aktualnie obszarów chronionego krajobrazu jest w Polsce 407.
Obszary Natura 2000
Jest to jedyna nowa forma ochrony przyrody, która pojawiła się w Polsce po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Ogólnie rzecz biorąc jest to ogólnoeuropejska sieć obszarów chronionych powołana w celu zachowania określonych siedlisk i gatunków. Na szczeblu unijnym ustalono, że wspólna ochrona przyniesie więcej korzyści i będzie skuteczniejsza.
Początki programu Natura 2000 sięgają roku 1979. To wtedy przyjęto dyrektywę ptasią – pierwszą z dwóch dyrektyw stanowiących podwalinę programu. Druga to przyjęta w 1992 r. dyrektywa siedliskowa. Celem dyrektywy ptasiej jest ochrona dziko żyjących ptaków, a w szczególności ochrona wszystkich współczesnych unijnych populacji ptaków. Dyrektywa siedliskowa z kolei skupia się na ochronie siedlisk przyrodniczych oraz zamieszkujących je fauny i flory.

Na terenie całej Unii Europejskiej sieć Natura 2000 liczy ponad 26400 obszarów i zajmuje około 18% powierzchni wspólnoty. W Polsce takich obszarów mamy aktualnie 1013, przy czym systematycznie dochodzą nowe. W lutym 2024 r. powstał ostatni obszar zlokalizowany w województwie podlaskim – Murawy w Mielniku.
Działanie obszarów Natura 2000 bazuje na trzech kluczowych obowiązkach:
- ocena – każde przedsięwzięcie, plan lub działanie, które potencjalnie mogłyby naruszyć ochronę, musi zostać szczegółowo rozpatrzone pod tym kątem,
- zapobieganie wszelkim pogorszeniom,
- proaktywna ochrona – polega na wprowadzeniu środków ochronnych, gwarantujących odpowiedni stan ochrony określonych obszarów.
To, co interesuje nas najbardziej, czyli turystyka i rekreacja na obszarach sieci, są jak najbardziej możliwe, a wręcz wskazane. Oczywiście z poszanowaniem natury.
Użytki ekologiczne
Są to zwykle niewielkie obszary, pozostałości ekosystemów, przejawiające znaczenie dla bioróżnorodności. Znajdziemy tu więc wszelkiego rodzaju zbiorniki i oczka wodne, bagna, torfowiska, zadrzewienia, wydmy, starorzecza, skarpy, siedliska rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt lub grzybów. W związku z tym celem utworzenia użytków ekologicznych jest objęcie ochroną niewielkich powierzchniowo obszarów o mniejszej randze walorów przyrodniczych niż w poprzednich formach ochrony przyrody.
Użytki ekologiczne ustanawia rada gminy. Tak samo może ona znieść użytek, kiedy koliduje on z realizacją inwestycji celu publicznego. Dlatego liczba użytków jest dość zmienna i obecnie wynosi 7763.
Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe
Ustawa o ochronie przyrody z 2004 r. definiuje te tereny jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Dla każdego z zespołów tworzy się plan zagospodarowania przestrzennego, który określa dozwolone na danym terenie działalności. Przy tworzeniu planów brane pod uwagę są sugestie przyrodników i historyków. A ile tych obszarów jest teraz w Polsce? Najnowsze dane mówią o 275 zespołach przyrodniczo-krajobrazowych. Jednym z przykładu są Wydmy Międzyborowskie w województwie mazowieckim.
Stanowiska dokumentacyjne
Ta forma ochrony przyrody skupia się na przyrodzie nieożywionej. Czyli pod skrzydła wzięte tu są formacje geologiczne, jaskinie, nagromadzenia skamieniałości, wyrobiska, odkrywki, itp. Można by powiedzieć, że są to miejsca idealne dla fanów geologii. Pojęcie „stanowiska dokumentacyjnego” ujrzało w Polsce światło dzienne dopiero w 1991 r. Do tego niebywałego dla przyrody nieożywionej sukcesu przyczynił się Zakład Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych Polskiej Akademii Nauk.

Stanowisko dokumentacyjne może zostać powołane w drodze uchwały rady gminy lub rozporządzenia wojewody. Co ciekawe, wniosek o utworzenie takiego stanowiska może złożyć zarówno instytucja naukowa, organizacja społeczna, jak i osoba fizyczna. Tak więc gdybyś miał na oku jakąś niesamowitą formację skalną albo intrygujący stos kamieni, to możesz działać, żeby je ochronić.
186 – tyle wynosi liczba stanowisk dokumentacyjnych w chwili obecnej. Jednak ponad 60 z nich znajduje się w Kopalni Soli „Wieliczka” i „Bochnia”.
Pomnik przyrody
Najliczniej reprezentowana grupa w naszym zestawieniu. Liczby szybko się zmieniają, więc powiem tylko, że w momencie pisania artykułu pomników przyrody było 33909. I w sumie nic dziwnego, bo mają one najmniejszą skalę. Według świetnie nam znanej Ustawy o ochronie przyrody „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajoznawczej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów […]”. Tyle w kwestii definicji. W praktyce będziemy więc mieli do czynienia z pojedynczymi okazałymi drzewami (np. Dąb Bartek w województwie świętokrzyskim), alejami drzew, głazami narzutowymi, skałami, jaskiniami, kamieniołomami, wodospadami, itp.
W ramach ciekawostki powiem, że nazwy pomnika przyrody po raz pierwszy wprowadził na przełomie XVIII i XIX wieku Aleksander von Humboldt.
Ustanawianiem pomników przyrody zajmuje się rada gminy. Jest ona również odpowiedzialna za pomniki przyrody leżące na jej terenie. Jednym z takich obowiązków jest przekazywanie danych do Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody. Jednak gminy, szczególnie te z terenów wiejskich, nie zawsze skrupulatnie wypełniają te zadania, co prowadzi do błędów w powyższym rejestrze. Dlatego sugeruję lekką dozę sceptycyzmu w trakcie przeglądania jego listy pomników.
A jak ustanawia się pomniki przyrody? Tu obowiązują wytyczne opublikowane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 17 grudnia 2017 r. Skupiają się one na charakterze ilościowym i jakościowym obiektów. Ale są dość szczegółowe, więc nie będę ich tutaj przytaczać. No chyba, że dostanę w komentarzach takie prośby 😉
Czas na drugą ciekawostkę. Dotyczy ona tego, co najczęściej jest pomnikiem przyrody. Jeśli pomyślałeś o pojedynczych drzewach oraz ich skupiskach, to miałeś rację. Stanowią one ponad 90% wszystkich pomników przyrody.
Co istotne, pomniki przyrody posiadają charakterystyczne oznaczenie. Najczęściej spotkamy tabliczki na poszczególnych obiektów, tak jak ta na poniższym zdjęciu. Z kolei skupiska obiektów oznaczane są tablicą koloru czerwonego, tak jak na kolejnym zdjęciu.


Podsumowanie
Formy ochrony przyrody w Polsce odgrywają kluczową rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej oraz ochronie unikalnych ekosystemów i krajobrazów. Dzięki zróżnicowanym formom ochrony, takim jak parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary Natura 2000 oraz pomniki przyrody, możliwe jest skuteczne zabezpieczenie cennych zasobów przyrodniczych przed degradacją i zniszczeniem.
Każda z tych form pełni specyficzne funkcje i ma swoje unikalne cele, co pozwala na kompleksowe podejście do ochrony środowiska. Współpraca instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz lokalnych społeczności jest niezbędna, aby te działania były skuteczne i trwałe. Wzrost świadomości ekologicznej wśród obywateli oraz ich aktywne zaangażowanie w ochronę przyrody są kluczowe dla przyszłości naszych naturalnych zasobów.
Ochrona przyrody to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim moralny, który powinniśmy realizować z myślą o przyszłych pokoleniach. Dbając o nasze środowisko, dbamy o zdrowie i dobrostan nas wszystkich. Wiem, że to wszystko brzmi górnolotnie, ale szacunek i miłość do przyrody powinny wynikać z rozumu i z serca.
To tyle i aż tyle w kwestii form ochrony przyrody w Polsce. Jeśli szczególnie zaciekawił Cię któryś z jej rodzajów i chciałbyś dowiedzieć się więcej, daj o tym znać w komentarzu.